+++++ THE CIRCUS JAZZ FUSION MUSIC +++++

Atomová mihule No.1

Atomová Mihule vznikla roku 1977 ve Žďáře nad Sázavou, když jeden šílený básník Vít Bohumil Homolka (toho Bohumila má po tátovi aby to bylo veliké umění) a jeho bratr Pavel navrhnul, aby se založila bigbeatová skupina.Byla to taková pěkná příležitost,odlišit se od kravatové lůzy,která nás ovládala,okrádala a v podstatě do dnes ovládá a okrádá,nyní pomocí potomků a příbuzných,bývalých bolševiků.
Mihuli velice pomohla Homolkova hotovost, kterou vymámil na hostech v restauraci Bílá labuť kde pracoval jako číšník. A tak jsme v místní "ELEKTŘE" zakoupili dva 100 wattové zesilovače Tesla s nádherným zeleným magic eye a
čtyři naprosto nové repro skříně , které měly precizní vytahovací gumové membrány. Poté jsme jeli koupit až někam k Ještědu úžasné varhany Delicia s krásným dřevěným ovládacím pedálem. Po příjezdu k nám do garáže jsme okamžitě Delicie spustili a kochali se krásným vibrátem, nerozeznatelným od zvuku DOORS. Na texty našich písní,byly použity básně našeho leadera VBH,později Gelnera,Trojánka,Radka Neuwirtha ale i výtvory AM.

Tehdy jsem v Brně na zelňáku koupil Vraťovi nejlevnější basu značky VIKOMT, která se perfektně ohýbala do libovolného oblouku dle potřeby a já vymámil pomocí mého nejlepšího strýce Jirky na rodičích bicí soupravu AMATI stříbrné barvy a plné flitrů jako v cirkuse za nekřesťanských 6280.-Kčs. A pak jsme začali zkoušet. Vraťa naladil VIKOMT jako housle (protože do nich zamlada chodil) Vít Bohumil, který pilně cvičil na otcův klavír zasedl za Delicie a já jsem, maje natrénovány rytmy pomocí klacíků odklepl a nějak to šlo.

Časem jsme ovšem zjistili, že basa se ladí trochu jinak. Jeli jsme s taneční skupinou
Alexandra Baromykina na sobotní oslavu narozenin místního učitele do Nížkova a Alexandr nám nabídnul, zda si nechceme zahrát. Ihned jsme příležitost využili a zahráli naše zatím jediné skladby jako Hospoda, Učení mučení a Modro bíle červená. Jenže právě tam na pódiu jsme zjistili (na půjčených nástrojích), že basa se ladí jinak než jsme měli my a tak naše díla dostaly jiný ráz, čehož jsme si ale stejně všimli pouze my. Malé děti nic netuše a držíce se za ruce,kroužily v rytmu našich úžasných skladeb a nevědomky se tak staly prvními posluchači Atomové Mihule.

Toto byl vlastně naprostý začátek naší existence, po kterém následovaly další roky vyplněné "mamutímy koncerty", ale i před STB utajenými akcemi, které byly tak utajené, že o nich nikdo nevěděl a samozřejmě pilným zkoušením , komponováním a vydatnou konzumací dostupných omamných látek.

Časem se složení měnilo a na dlouhou dobu se ustálilo s novým baskytaristou zvaným Plech. Ten vytrhal pražce ze své basy IRIS a loudil na okleštěný pahýl dosud neslýchané věci. Hudba v obsazení 2x basa + bicí sice byla velice zemitá, ale nakonec jsme od nevšedního obsazení upustili a Plech začal hrát na kytaru. Na tu v minulosti moc nehrál a proto do dnes používá speciální techniku hry jedním prstem. V současnosti,již jeho kytarové umění,samozřejmě dostalo jiný rozměr.Doslova vyzrál !!!

Mihule žila ve společenství s partou lidí, tak zvanou kumpačkou, se kterou byla nedílnou součástí. Většinu času trávila na veselých dýcháncích, kde se hojně provozovala konzumace různých kamarádek, lihovin, zkvašenin atd... Během léta, kdy se dalo bez zdravotních následků usnout na veřejném prostranství, se používalo heslo: "V létě není potřeba spát". Ráno poté všichni odešli do práce aby načerpali sílu na další večírek. Vratislav si zrána vylezl na pracovišti do nepoužívané kabiny jeřábu kde spočinul na prašné podlážce a já tehdy jako topič, ulehnul a nabíral síly na náročný den. O víkendu, tedy v pátek odpoledne, se sešla celá společnost v Pardubické pivnici a obyčejně se vyjelo na dobrodružnou výpravu, většinou bigbeatovou tancovačku. Každý měl v batohu rybízové nebo jablečné víno, které se vylepšovalo masážním přípravkem značky ALPA a šťávou z pravých citronů. Málokdy se víno dostalo až do cíle. Také jsme tu a tam cestovali v přestrojení s umělým vousem a jednou když byl
Jiří Krutow, ,zřejmě unavený okraden a sepisoval na esenbé protokol o krádeži, uvedl do textu,že mimo občanský průkaz mu byla zcizena také sada umělých knírů.

V létě vyjížděla kumpačka do okolních vesnic na bigbeat ve velkém houfu na bicyklech. Po každém kilometru byla pauza na pití vína a ráno nezřídka bylo vidět bicyklisty spící s rukama na řidítkách ve výmolech kolem silnice.

U edice Black Point AM vyšla jedna MC s názvem Normální lidská plasma, další MC se jmenuje Hnus ze staré podlahy. V české televizi,byla AM vidět v pořadu "BIGBÍT".

V současnosti Atomová Mihule hraje v sestavě:

Plech Neplech Veselý + Máca + Fiksa

Zde tento stručný popis jedné z průkopnických kapel 70. let končí.

Za vystoupení Atomová Mihule většinou požaduje cestovné + občerstvení + namístě dohodnutý honorář. Bližší informace na telefoním čísle 732556854 nebo e-mail

© Zdeněk Máca

NAHORU